Достаток у сім'ї створюють працею

 • Подобається0Не подобається
 • 10 Липня 2012, 09:00

На знімку: Галина Афанасіївна Татарук із дочкою Ларисою Володимирівною та онучкою Катериною. Катя, щоправда, мріє ста ти маркетологом, однак вва жає, що й уміння вести домашнє господарство може стати в нагоді.

Спочатку склалося враження, що життя на вулиці Шевченка у Березівці, відколи не стало ферми, до якої палицею докинути, ніби завмерло. Насправді ж худобу тут утримують у багатьох обійстях, і робота в них, якщо приглянутися, кипить повним ходом.

У сім’ях Алли Пастух, Людмили Загребельної, Світлани і Віри Стародубів худоби утримують по декілька голів. І це тільки в одному з кутків села. Теперішнє життя, реформи неабияк зачепили за живе, загнали в глухий кут і сім’ю Макогонів. Лариса Володимирівна 23 роки працювала головним зоотехніком, Галина Афанасіївна, її мама, була однією з кращих доярок.
Цілий рік не могли прийти до тями, як не стало ферми.

Тим більше, що й роботу у їхньому селі було знайти нелегко.

Тоді, розповідала Лариса Володимирівна, і пригадалася багатьом народна мудрість: що не той, мовляв, господар, хто по землі ходить, а той, хто на ній ще щось робить. Справжніх березівських господарів, які за щось беруться, тепер можна впізнати навіть по їхніх дворах. Бо у кого є корова, а це означає, що і молоко, у того навіть коти на подвір’ях мало не посміхаються.

У сім’ї Макогонів дві донечки, яким потрібна була фінансова підтримка для здобуття освіти, тому спробували утримувати аж п’ять корів. Хоч у самої Лариси Володимирівни був уже неабиякий досвід роботи в тваринництві, у нагоді став досвід роботи і 64річної матері, яка 35 років працювала на фермі. А про матеріально-технічну базу домашньої міні-ферми неабияк подбав Станіслав Андрійович – чоловік, який і до сьогодні працює комбайнером у ТОВ "Чарівна нива". У них вже і тракторець з деякими причіпними знаряддями є, і мотокоса, і навіть доїльний апарат, який в основному сконструював сам. А щоб забезпечити худобу водою, взяли разом із сусідами на себе ще й обслуговування водогону разом з водокачкою і тепер качають її самі. Висловлюють припущення, що його могло давно вже не стати, відколи на фермі немає худоби, тепер же під’єднуються навіть жителі сусідньої вулиці.

Сьогодні у Макогонів лише дві корови, хоч і їх, за словами господині, при ціні на молоко 1,8 гривні за літр, утримувати дуже важко і не зовсім вигідно. Тож відгодовують ще й більше двох десятків свиней.

У свій час мали навіть більше, однак тепер і на це поголів’я зерна, що отримують на паї і заробляє чоловік, замало і доводиться докупляти. Підбирають і городи, від яких у селі відмовляються, щоб вирощувати на них щось на корм.

Кажуть, у Макогонів сім’я – це дійсно сім "Я". Хоч і трудяться всі дружно, все ж іноді доводиться "підпрягати" когось на допомогу. Особливо тоді, коли глава сім’ї на жнивах чи працює на полях в іншому районі. Лариса Володимирівна не боїться фізичної роботи і вже навіть освоїла косу, а от щодо складнішої техніки, то чоловік ще, за її словами, "дресирує" її. Ускладнює ситуацію для тих, хто утримує худобу, й відсутність окультуреного пасовища – а в декого її не менше шести голів. У такому випадку й виручає спустошена територія ферми, де її прив’язують.

Зоотехнічні знання, як і досвід у веденні галузі, в цьому випадку дуже доречні. Доїти корів уміють усі члени сім’ї, у тому числі й обидві дочки – Оксана і Катя. Катя – старша з них, працює бухгалтером у ТОВ "Чарівна нива".

Чи можна вижити, утримуючи таке господарство?

Мабуть, так і виживають, але на це питання відповідають не зовсім впевнено, бо роботи стільки, що навіть у гості немає як відлучитися, а про вихідні дні вже й не згадають.

Неабияк тривожить сім’ю й інше: Ларисі Володимирівні вже п’ятий десяток, а з чого в неї має взятися стаж, як прийде пора виходити на пенсію?

Тож якби в їхньому селі знов організували ферму, то навіть з оглядкою на цю проблему, пішла б на роботу не вагаючись. Адже працювала навіть тоді, як малими були діти, а відпустку по догляду за ними оформила на маму. Правда, якось її навіть запрошували куховарити у місцеве товариство, але не могла залишити господарство без догляду. От якби таким сім'ям ще й підтримка? Хоча б із зарахуванням трудового стажу.

Бо яка різниця, де доїти – вдома чи на фермі.

Не даремно у народі кажуть, що як би хто не хитрував, але не взявши в руки сокиру – ніколи не нарубаєш дров. Ця сім'я, схоже, зрозуміла це впору, от і має непоганий достаток.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
2 фото   
<b>Я люблю молоко</b><br />Зовсім недавно у районній газеті розповідалося про семінар на базі устянського господарства, учасниками якого стали...
3 фото   
<b>"Майстриня слова і числа"</b><br />Під такою назвою в читальній залі Бершадської районної бібліотеки відбулася презентація збірки поезії Руслани Руденко...
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Гаврилюк Кирило Трохимович (1905) 1905 р., українець, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1943 р.

З історії Бершаді
Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Достаток у сім'ї створюють працею - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення