Fridge magnet wooden gears

Достаток у сім'ї створюють працею

 • Подобається0Не подобається
 • 10 Липня 2012, 09:00

На знімку: Галина Афанасіївна Татарук із дочкою Ларисою Володимирівною та онучкою Катериною. Катя, щоправда, мріє ста ти маркетологом, однак вва жає, що й уміння вести домашнє господарство може стати в нагоді.

Спочатку склалося враження, що життя на вулиці Шевченка у Березівці, відколи не стало ферми, до якої палицею докинути, ніби завмерло. Насправді ж худобу тут утримують у багатьох обійстях, і робота в них, якщо приглянутися, кипить повним ходом.

У сім’ях Алли Пастух, Людмили Загребельної, Світлани і Віри Стародубів худоби утримують по декілька голів. І це тільки в одному з кутків села. Теперішнє життя, реформи неабияк зачепили за живе, загнали в глухий кут і сім’ю Макогонів. Лариса Володимирівна 23 роки працювала головним зоотехніком, Галина Афанасіївна, її мама, була однією з кращих доярок.
Цілий рік не могли прийти до тями, як не стало ферми.

Тим більше, що й роботу у їхньому селі було знайти нелегко.

Тоді, розповідала Лариса Володимирівна, і пригадалася багатьом народна мудрість: що не той, мовляв, господар, хто по землі ходить, а той, хто на ній ще щось робить. Справжніх березівських господарів, які за щось беруться, тепер можна впізнати навіть по їхніх дворах. Бо у кого є корова, а це означає, що і молоко, у того навіть коти на подвір’ях мало не посміхаються.

У сім’ї Макогонів дві донечки, яким потрібна була фінансова підтримка для здобуття освіти, тому спробували утримувати аж п’ять корів. Хоч у самої Лариси Володимирівни був уже неабиякий досвід роботи в тваринництві, у нагоді став досвід роботи і 64річної матері, яка 35 років працювала на фермі. А про матеріально-технічну базу домашньої міні-ферми неабияк подбав Станіслав Андрійович – чоловік, який і до сьогодні працює комбайнером у ТОВ "Чарівна нива". У них вже і тракторець з деякими причіпними знаряддями є, і мотокоса, і навіть доїльний апарат, який в основному сконструював сам. А щоб забезпечити худобу водою, взяли разом із сусідами на себе ще й обслуговування водогону разом з водокачкою і тепер качають її самі. Висловлюють припущення, що його могло давно вже не стати, відколи на фермі немає худоби, тепер же під’єднуються навіть жителі сусідньої вулиці.

Сьогодні у Макогонів лише дві корови, хоч і їх, за словами господині, при ціні на молоко 1,8 гривні за літр, утримувати дуже важко і не зовсім вигідно. Тож відгодовують ще й більше двох десятків свиней.

У свій час мали навіть більше, однак тепер і на це поголів’я зерна, що отримують на паї і заробляє чоловік, замало і доводиться докупляти. Підбирають і городи, від яких у селі відмовляються, щоб вирощувати на них щось на корм.

Кажуть, у Макогонів сім’я – це дійсно сім "Я". Хоч і трудяться всі дружно, все ж іноді доводиться "підпрягати" когось на допомогу. Особливо тоді, коли глава сім’ї на жнивах чи працює на полях в іншому районі. Лариса Володимирівна не боїться фізичної роботи і вже навіть освоїла косу, а от щодо складнішої техніки, то чоловік ще, за її словами, "дресирує" її. Ускладнює ситуацію для тих, хто утримує худобу, й відсутність окультуреного пасовища – а в декого її не менше шести голів. У такому випадку й виручає спустошена територія ферми, де її прив’язують.

Зоотехнічні знання, як і досвід у веденні галузі, в цьому випадку дуже доречні. Доїти корів уміють усі члени сім’ї, у тому числі й обидві дочки – Оксана і Катя. Катя – старша з них, працює бухгалтером у ТОВ "Чарівна нива".

Чи можна вижити, утримуючи таке господарство?

Мабуть, так і виживають, але на це питання відповідають не зовсім впевнено, бо роботи стільки, що навіть у гості немає як відлучитися, а про вихідні дні вже й не згадають.

Неабияк тривожить сім’ю й інше: Ларисі Володимирівні вже п’ятий десяток, а з чого в неї має взятися стаж, як прийде пора виходити на пенсію?

Тож якби в їхньому селі знов організували ферму, то навіть з оглядкою на цю проблему, пішла б на роботу не вагаючись. Адже працювала навіть тоді, як малими були діти, а відпустку по догляду за ними оформила на маму. Правда, якось її навіть запрошували куховарити у місцеве товариство, але не могла залишити господарство без догляду. От якби таким сім'ям ще й підтримка? Хоча б із зарахуванням трудового стажу.

Бо яка різниця, де доїти – вдома чи на фермі.

Не даремно у народі кажуть, що як би хто не хитрував, але не взявши в руки сокиру – ніколи не нарубаєш дров. Ця сім'я, схоже, зрозуміла це впору, от і має непоганий достаток.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
1 фото   
<b>ВЕЛИКА КИРІЇВКА</b><br />
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
2 фото   
<b>Нарада з питань газифікації району</b><br />Голова районної державної адміністрації Олександр Снігур 28 серпня 2012 року провів чергову робочу нараду щодо...
3 фото   
<b>СВЯТО НАРОДОВЛАДДЯ</b><br />В Україні щороку 7 грудня відзначають День місцевого самоврядування &ndash; свято людей, яких обирає суспільство і на...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Ткачук Павло Іванович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Вирощувати високі й сталі врожаї сільськогосподарських культур допомагали механізатори Бершадської МТС, яка вже з 1944 року відновила обробіток колгоспних ланів. Приклад умілого використання техніки показував депутат Верховної Ради УРСР, бригадир однієї з тракторних бригад К. Н. Синявський. Його бригада щорічно виконувала виробничі завдання на 150—180 проц. МТС міцно тримала першість у... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Достаток у сім'ї створюють працею - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення