Fridge magnet wooden gears

"Баланівський Кулібін" або Золотий фонд вулиці

  • Подобається0Не подобається
  • 11 Січня 2016, 09:00

Зустріч із Омеляном Сидоровичем Ярошептою у нього вдома у Баланівці відбулася після того, як дружина, діти, онуки привітали його по радіо із семидесятиріччям.

На одній із стін кімнати фотографії – свідчення ще одного ювілею – з нагоди золотого весілля, яке вони відсвяткували рік тому.

– А він вартий того, щоб про нього написати, – обізвалася Тамара Василівна, його дружина. – Тільки криниць викопав, за його підрахунками, більше трьохсот. І це крім того, що більше тридцяти років працював трактористом.

– Дітей було багато, от і змушений був більше заробляти, щоб поставити їх на ноги, – почав він пояснювати. Аж поки не співпало, що і трактор поламався, і колгосп розпався. Тож пішов на пенсію. При цьому дякував Богу, що колгоспу вистачило, щоб хоч до пенсії доробити, стаж мати. А то тепер і з цим проблема.

Дітей у Ярошептів п’ятеро, і в селі кажуть, що усі (крім одного сина, який загинув двадцятиоднорічним, що батькам теж непросто було пережити), господарюють самостійно.

Здавалося б, грошей йому нібито вже і не треба стільки, як тоді, коли вони виростали, бо самі заробляють, але ж ні, хочеться ще й онукам допомогти. Хату, слава Богу, розповідав він, собі збудували, дітям теж допомогли. А з криницями почалося, як викопав собі, бо далеко воду для худоби було носити. З металолому зконструював лебідку з електродвигуном – і пішли справи. У нього, «баланівського Кулібіна», як називає його дружина, багато чого власної конструкції – стругальний верс тат, бетонозмішувач, бурякорізка.

Верхи на будівлях робив теж. Бувало, добу на тракторі, а добу як не верх робить, то у криниці. Будь ти хоч на небі, хоч на тракторі, а там і там треба щось робити – засвоїв ще з тієї пори, коли виростав у сім’ї простих колгоспників.

Це тепер «бавлять» дітей до двадцятирічного віку, а тоді дивуються, чому вони і за холодну воду не беруться.

Одружився дев’ятнадцятирічним. З тих пір як і дорікне дружині, то хіба за те, що до неї далеко було ходити, коли була дівчиною.

– Трішки не так було, – усміхнулася вона у відповідь. – Ятоді у книжковому магазині торгувала, а професія продавця була престижна, не те, що доярки. Хоч вже коли була заміжньою, то і мене ферма не обминула. А щодо чоловіка, то, за її словами, його і тепер вдома не застанеш. Багато чоловіків повимирали, то він тепер «золотий фонд» на їхній вулиці – усі до нього. Комусь дров нарізати, комусь держак до лопати зробити. Молодші (не всі, звісно) в руки нічого не беруть, от і не вміють нічого, а може не хочуть навіть топорище собі зробити. Натомість на безробіття нарікають.

Для нього, навіть семидесятирічного, завжди знаходилася робота, багатьох виручає.

Найглибша криниця, яку копав, тридцять метрів, та ще й не докопалися до води. На запитання, чи не страшно було, відповів, що у криниці, як і у житті: якщо стежити за собою, дотримуватися певних правил, нічого лихого не трапиться. І щоб інструмент був справний.

З оглядкою на роки не відпочиває, адже вважає, що тільки у молодих на першому плані відпочинок. А безробіття, за твердженням Ярошептів, від того, що молоді не хочуть нічим займатися. Як аргумент навели приклад, що їхні діти завжди мали роботу, бо тому навчені.

– Переживали за чоловіка, коли копав колодязь, – запитав я у дружини, – небезпечна ж робота?!

– А я і тепер переживаю, – відповіла вона. – Десь затримається, а я ні спати, ні сидіти, все виглядаю, бо так вихована.

От і тримається їхня родина на, здавалося б, настільки простих і зрозумілих істинах.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>З візитом до Польщі: вивчаємо досвід реформування галузей</b><br />З 18 по 21 травня делегація Бершадського району відвідала Єнджейовський повіт Свентокшиського воєводства Распубліки...
2 фото   
<b>Горпинині діти</b><br />Батько її був звичайним селянином, але встиг взяти участь у російськояпонській та першій світовій війнах. У 1917-му...
75 фото   
<b>БИРЛІВКА</b><br />Бирлівка - одне з наймальовничіших сіл району. І приваблює воно не тільки краєвидами, голубими плесами ставків, а й...
2 фото   
<b>«Цей пленер – подарунок долі...»</b><br />Нинішній мистецький пленер «Поташня &ndash; чарунка Поділля-2011» у цьому селі відбувся, як завжди, у розповні літа....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Блащенко Дем'ян Кирилович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Партійні органи організували широку допомогу сім'ям фронтовиків. З цією метою проводились декадники, місячники допомоги, під час яких збирали гроші, продукти харчування, одяг. Виділені рішенням райкому партії підприємства та установи ремонтували квартири, забезпечували паливом родини військовослужбовців. Подбали й про дітей, батьки яких загинули. Майже 150 підлітків були прийняті до дитячого... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

"Баланівський Кулібін" або Золотий фонд вулиці - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники