Fridge magnet wooden gears

22 вересня – День партизанської слави. Героїзм народних месників

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Вересня 2012 р

День партизанської слави – державне визнання неоцінимого внеску народних месників у велику перемогу над фашизмом, відновлення історичної справедливості щодо масової участі українського народу та інших народів колишнього Радянського Союзу у збройній визвольній боротьбі проти гітлерівської навали.

Вінниччина – край партизанської слави. Як колишній зв’язковий розвідник Вінницького партизанського з’єднання, хочу дещо розповісти про те, як ширився підпільно-партизанський рух.

Розгортання боротьби народних месників на окупованій фашистами території України почалося грізного вересня 1941 року. Партизани в тилу ворога підривали моральний дух німецької армії, вели нещадну боротьбу з ненависним ворогом.

Дуже боялися фашисти партизана Івана Калашника – офіцера Червоної Армії, який досконало володів німецькою мовою. Вирвавшись із табору військовополонених, так званої «Уманської ями», він зумів організувати партизанську диверсійну групу, яка розпеченим ломом довбала хребет ворога, підриваючи залізниці, мости, спалюючи ворожі склади з боєприпасами та продуктами. В тилу ворога горіли комендатури, поліцейські дільниці та сільські управи. Загинув цей партизанський герой смертю хоробрих в одному з боїв у лютому 1943 року.

Вирвавшись із фашистського полону, Михайло Никифорович Свічколап наприкінці сорок першого теж організував підпільну групу на Літинщині, а згодом і партизанський загін імені Чапаєва.

Живий свідок тих подій – Павло Іванович Зайцев, який проживає нині в Літині.

Нам, юним зв’язківцям, часто доводилося передавати таємні листи з одного партизанського загону в інший. Я особисто мав зв’язок з командирами А.Г. Кондратюком, А.К. Микитенком, Г.О. Рибаченком, М.Н. Свічколапом, І.І. Калашником, С.О. Печеним. Про партизанських зв’язкових-розвідників говорили: «Ви наші вуха і очі».

Передача таємної пошти здійснювалася різними способами – зашивали в одяг, у взуття, а ще облаштовували «тайники» у плетених з осоки кошиках із подвійним дном.

Не раз нас чатувала небезпека. Героїзм та відвагу виявили в період окупації партизани й підпільники тодішніх Джулинського та Бершадсь - кого районів, про що вже не раз писала наша районка.

Користуючись нагодою, вітаю всіх підпільників і партизанів із Днем партизанської слави, бажаю їм та їхнім сім’ям міцного здоров’я, радості, енергії сонця, сили води, миру, добра і довголіття.

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, голова районного осередку колишніх партизанів-підпільників


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Війтівка йде в ногу з часом</b><br />13 грудня цього року голова районної державної адміністрації Олександр Снігур з групою спеціалістів відвідав...
6 фото   
<b>Бершадський чоловічий монастир</b><br />Бершадський Преображенський чоловічий монастир від самого початку свого існування був єдиним монастирем на Поділлі,...
3 фото   
<b>Іполит Зборовський - патріот і подвижник</b><br />Минулого тижня в читальному залі районної бібліотеки відбулася знакова подія – презентація книги «Іполит Зборовський...
3 фото   
<b>Випуск у медколеджі</b><br />2 березня 2011 року&nbsp; у Бершадському медичному коледжі відбувся 42 випуск&nbsp; фельдшерів.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Кузик Іван Тимофійович (1912) 1912 р., українець, службовець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Широкий розмах руху підпільників та партизанів у Бершадському районі змушений був визнати префект Балтського повіту. Він зазначав у листопаді 1943 року, що тут збільшилась кількість загонів, учасники яких захоплюють зброю у жандармів та військових; зникають з фашистських обозів разом з підводами місцеві провідники. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

22 вересня – День партизанської слави. Героїзм народних месників - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники