На початку п'ятдесятих років минулого століття у районі діяло кілька малих гідроелектростанцій, які давали електричний струм.
У цій публікації мова йде про Чапаєвську ГЕС, яку почали відбудовувати, і один її генератор вже може давати струм. Згадано також ГЕС у Великій Киріївці, яку будували колгоспи сіл Усті, Великої Киріївки і Поташні. Введено її в експлуатацію у 1951 році, на жовтневі свята. Вже на ту пору вона була обладнана автоматикою, яка керувала її роботою.
Але, крім них, ГЕС була ще і в Усті – у приміщенні водяного млина, який вже зруйновано. Вона була побудована у 1949 році і, маючи потужність 100 кВт, забезпечувала електроенергією один із трьох у цьому селі колгоспів – «Більшовик». Були ще колгоспи «Шлях Ілліча» і «Комуніст».
У селі Луговій, в цьому ж 1949 році, теж була побудована ГЕС – у приміщенні водяного млина, такої ж потужності, як і Устянська.
Було також побудовано високовольтну лінію у центрі села, де був трансформатор.
Обидві ГЕС працювали тоді тільки у нічну пору. Але чиїсь «мудрі» голови вирішили їх закрити, як нібито нерентабельні, і їх поступово розібрали.
Тож Подільська енергокомпанія робить гарну справу, взявшись за відродження таких. Особисто я схвалюю таке рішення.
Давно потрібно було взятися за це.
Борис ОРЛИК, вчитель-пенсіонер, с. Устя.