Fridge magnet wooden gears

Сім’я Євгенюків

  • Подобається0Не подобається
  • 14 Серпня 2011 р

До написання цього матеріалу спонукала недавня зустріч з моїми односельчанами – сім'єю Євгенюків. П’ятидесятишестирічного Володимира і на п'ять років молодшу від нього його дружину Любу знаю давно, бо ж у селі кожна людина на виду. Є у них ще дочка, зять, а також онучка. Здавалося б, у селі не одна вона така.

Та саме сім'я Євгенюків дещо незвичайна. Зокрема, своєю працездатністю, умінням не тільки шукати, а й знаходити, яким чином вижити у нинішній непростий для сільського населення час.

Поспілкуватися, в тому числі і про наболіле, випала нагода, коли вони чекали молоковоза, тому і не поспішали, як зазвичай. Пенсіонерки, які сиділи на лавочці попід тином, на знак згоди теж дружно кивали головами, мовчки погоджуючись з тим, про що йшлося. Адже з сільським життям вони були обізнані не менше Володимира і Люби.

Сім'я Євгенюків має 0,54 гектара городу, а на додачу ще й гектар землі соціальної сфери. На сьогодні вони утримують чотири корови, теличку, парку свиней, птицю.

У попередні роки свиней годували навіть до дев’яти. На жаль, зменшення ціни на свинину змусило зменшити свинопоголів’я і утримувати їх тільки на власні потреби. З чотирьох теляток, які в цьому році народилися, теж залишили тільки одну теличку, подарувавши онучці, яка разом з бабусею і доглядає за нею.

Виручає сім'ю з обробітком землі, як і з заготівлями кормів, старенький тракторець.

Полегшують ручну працю електрична соломорізка, мотокоса, є водопровід. Працюють всі дружно.

Дочка у свій час після закінчення педінституту працювала у Романівці, аж поки не закрили школу. Тож роботу довелося шукати в Гайворонському районі, там же завгоспом працює і її чоловік.

Але весь вільний час і вихідні обов'язково проводять біля батьків, допомагають.

І про що б ми не говорили, чи не основною проблемою були ціни на молоко. Чому, за що у нас так знущаються над молоковиробниками? Дана сім'я у літні місяці продає його до двох тонн, а по якій ціні?

Невже так легко надоїти таку його кількість? А ще ж доводиться купляти концентрати, макуху, щоб воно були якісним, а худоба вгодованою.

Влітку легше, бо є в селі череда, яку власники корів випасають по черзі. Їхній сім'ї доводиться пасти чотири дні підряд. Вже рано-вранці корівки повинні бути подоєні і готові іти на пасовище, а господиня тим часом переносить відра з процідженим парним молоком у холодок до криниці, де збираються такі ж, як і вона, молокоздавачі і з нетерпінням чекають молоковоза.

Тож виникає закономірне питання: яка вина в тому молокоздавачів, що їхню продукцію приймають за особливими стандартами, за невисокими цінами? Адже молокозаготовачі добре володіють ситуацією і сповна користуються цим, знаючи, що молоко, крім них, реалізувати більше нікому. Постає і таке питання, про що теж говорили Володимир і Люба. Що це за технологія переробки молока, коли із нього, нібито нестандартного і неякісного, виготовляють якісні молокопродукти? А ще запитували, чому ціни на молокопродукти не залежать так само від пори року, як ціни на молоко?

І їм, і мені було зрозуміло, що все-таки цінове питання годилося б вирішувати якось по-іншому. Тим більше, я вже не веду мову про стимули для таких молоковиробників, як сім'я Євгенюків. Справедливо було б, наприклад, виділяти таким додаткові земельні наділи для вирощування кормових культур. Тим більше, що в селі вже чимало городів, які заростають бур'янами.

Або чому б, скажімо, при такій кількості молока не спробувати зайнятися його переробкою – на сир, сметану, сироватку – в селі? Варто лише знайти надійного партнера на реалізацію. Адже молоко якісне, крови перевірені ветеринарною службою, на що є відповідні документи.

Отже, чи не пора шукати вихід з такої ситуації? Аж ніяк не можна допустити, щоб таке джерело прибутку для багатьох сімей почало міліти. Можливо, навіть самим молоко - здавачам потрібно бути активнішими і шукати заготівельників, які платили б більше, створювати кооперативи, приймальні пункти молока, скориставшись досвідом інших громад. Було б доцільним громадам, як і окремим людям, як от Євгенюкам, зараховувати їх працю в робочий стаж. Адже від держави вони нічого не отримують, а з вирішенням продовольчого забезпечення он як допомагають.

Непогано було б, на думку односельчан, відкрити у Михайлівці філіал ветаптеки. Подоброму заздрять Євгенюки і тим, хто живе біля райцентру, або хоча б поблизу автотраси, де можна постійно більш вигідно продавати свою продукцію. Адже не обов'язково бути зоотехніком, щоб порахувати, яка потреба в кормах на рік для чотирьох корів і в яку копійку вони обходяться?

Дана сім'я займається не тільки тваринництвом, а й виростила непоганий сад біля хати. У минулому році на землях, які обробляли в лісництві сусідньої області, виростили прекрасний урожай кормових і столових буряків, частину яких реалізували восени, і, зумівши зберегти, весною.

Вирощували також і кавуни, дині. У цьому році на присадибній ділянці посіяли помідори. Заготовляють сім'єю і лікарські рослини, що теж є її сезонним прибутком. Але основним його джерелом є всетаки корівки, які завжди виручали сільських жителів навіть у найскладніші роки. Іноді просто не можна не дивуватися, як вони встигають.

Тож чому це у нас такому поколінню, як Євгенюки, доводиться не жити повноцінним життям, як вони того заслуговують, а тільки виживати?

Микола РУДИК. с. Михайлівка


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Відкритий лист панам Демченку, Козорізу і не тільки</b><br />Вельмишановні панове Борисе та Анатолію! Зізнаюсь, що я, з очікуваною цікавістю ознайомився з наперед анонсованими...
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
3 фото   
<b>Ювілейне свято молодої держави відзначила Бершадщина</b><br />Наша держава відзначила важливу, знаменну дату в багатовіковій історії народу &ndash; двадцяту річницю проголошення...
2 фото   
<b>Годованець Ганна Дмитрівна</b><br />Мандрик-Годованець Ганна Дмитрівна Народилася 21 травня 1926 року в сімї селянина в с. Романівці. Батьки займалися...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лісниче
Качан Андрій Єрмолайович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Помер від ран 30.06.44. Похов. с. Стольничени, Молдова.

З історії Бершаді
Прославив земляків подвигом П. І. Миколаєнко. В одному з жорстоких боїв він, командир роти 134-го танкового полку, особисто знищив кілька танків противника, забезпечивши виконання бойового завдання. За цей подвиг йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його ім'ям названо одну з вулиць. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Сім’я Євгенюків - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники