Перші кроки до свободи

 • Подобається0Не подобається
 • 19 Серпня 2011, 10:00

Ті події надовго закарбувалися в пам’яті жителів району. Уважно стежачи за тим, що відбувається у великих містах, особливо в столиці, наші земляки, звісно ж, не могли не звертати уваги на те, що діється на місці. Ще сильною залишалася влада компартії, але вже знаходилися люди, які не боялися. До нашого регіону доносилися подихи свіжого вітру, пов’язані зі створенням у 1989 році Народного Руху України, активізацією громадсько-політичного життя, зростанням патріотичних настроїв людей. Більшість на рубежі 80–90 років розуміла, що рано чи пізно наша республіка стане незалежною. Та тих, хто не тільки говорив про це, а й практичними діями утверджував право людей на свободу, було небагато. Серед них – педагог Олександр ДЬОМІН.

Олександр Олександрович у 1990 році очолював райком профспілки працівників освіти. Я звернувся до нього з проханням пригадати ті далекі вже в часі події.

– Дев’яностий рік особисто для мене був дуже насиченим. Разом з Михайлом Туряком, Володимиром Лук’янчуком (на жаль, уже покійним) ми створили в Бершаді районну раду Руху, яку очолив Лук’янчук. На той час Рух був не партією, а громадською організацією, що мала сприяти КПРС у перебудові суспільно-політичного життя.

У вересні того ж року я вийшов з Компартії. Це зробив законно, згідно з новим статутом партії, за яким кожен комуніст мав право вийти з її рядів. З учителів тоді ще вийшов Віктор Леонов з Яланця.

– Цей вчинок якось позначився на вас? Були якісь неприємності?

– Ще й які! Райком партії робив усе, щоб не тільки позбавити мене роботи, а й взагалі вижити з району. 2 листопада у приміщенні будинку піонерів відбулися збори голів профкомів закладів освіти. На порядку денному було лише одне питання: про перебування Дьоміна О. О. на посаді.

Незважаючи на присутність представників відділу освіти, які сиділи у рядах і повинні були дивитися, як хто голосуватиме, на велику підготовчу роботу, проведену перед цим райкомом партії, ця затія не вдалася. Голосували таємно (так постановили збори). Вже не пригадую деталей, але наскільки пам’ятаю, за зняття проголосувало лише тринадцять чоловік. А підтримало мене у три рази більше.

Пам’ятний той день і тим, що збори якраз збіглися з моїм 40-річчям… Після цього я почав працювати над створенням у районі осередку Демократичної партії. До названої вище групи людей додалися нові ентузіасти – Галина Золотарьова, Олександр Гладун, Владислав Пашковський, Анатолій Потапчук, Олександр Січкар, Ольга Молодецька та інші люди, які відчули себе вільними, не боялися і хотіли, щоб дух свободи запанував у нашому районі. Через шість років ми змушені були розпустити осередок, бо партія через прихід великого бізнесу втратила своє демократичне спрямування.

– Тоді в Бершаді відбувалися й мітинги, на яких люди змогли вільно висловлюватися… – Так. І їх уже не можна було заборонити, люди втомилися від ідеологічного тиску, а ще від постійного дефіциту товарів першої необхідності в магазинах. На цьому тлі жирування окремих представників тогочасної «еліти» видавалося особливо огидним. Тому ми намагалися роз’яснювати людям, що зміни потрібні, що лише будучи самостійною державою, Україна матиме перспективу. Ми випускали листівки, а також розпочали випуск газети «Вільне слово», яка виходила невеликим форматом, але користувалася попитом.

– Олександре Олександровичу, напевно ж, ви пам’ятаєте той далекий тиждень 1991-го, коли у понеділок, 19 серпня, у Москві відбувся путч, зорганізований сумнозвісним ГКЧП… – Ми зібралися і приєдналися до плану непокори. Бо розуміли, що в разі перемоги гекачепістів у центрі і на місцях країна повернеться до 1937-го року. Наскільки нам стало відомо, чимало документів у нашому райкомі було спалено ще до того, як його було офіційно опечатано. Багато людей просто не розуміли, що відбувається, дехто підтримав проголошення надзвичайного стану в країні.

Кажуть, що за вказівкою райкому партії навіть посилали з Бершаді схвальні телеграми в Москву, але пізніше «факти не підтвердилися»…

– У суботу, 24-го серпня, Верховна Рада тоді ще УРСР проголосила нашу республіку незалежною… Де ви зустріли цю знаменну подію?

– На центральній площі міста у своєму «Запорожці» з національним синьо-жовтим прапором. Зі мною були, здається, Сашко Січкар та Микола Ілляшенко. Почувши по радіо довгождану звістку, ми зааплодували, розгорнули прапор і прямо від райкому партії проїхали вулицями Бершаді, до цукрозаводу, на Флорино… З райкому дзвонили в міліцію, щоб нас зупинили, а звідти сказали, що послали наряд. Хоча ніхто нікого не посилав. Розумні люди в міліції розуміли, що свободу не спинити.

– Пізніше ви працювали заступником представника Президента в районі, відповідали за гуманітарну сферу. Чим запам’ятався той час?

– Так, це було у 1992–1994 роках. Дуже важкі були роки.

Не було коштів, вводилися купони, зарплату видавали дровами, цукром, гноєм. Не будучи згодним із такою ситуацією і не в силах вплинути на неї, я згодом пішов з цієї посади за власним бажанням.

– Як оцінюєте нинішню ситуацію в Україні?

– Про позитиви говорити не буду. Найголовніший – ми нарешті незалежна суверенна держава, і це потрібно постійно, щоденно утверджувати. А однією з причин наших негараздів назву те, що в Україні при владі фактично залишилися ті, хто керував і при Компартії. Думаю, що якби в нас зробили люстрацію, як у країнах Східної Європи, то жили б ми значно краще. І не вина нашого народу в тому, що в Україні діється щось не те. Тому нам ще потрібно багато вчитися, переймати кращий досвід. Хотів би ще зауважити, що деякі представники старшого покоління добре пам’ятають низькі ціни, але забули про страшенні дефіцити і черги, про шматок мила, який продавали людині на квартал… І про страшні роки репресій, голодоморів, переслідувань

Загалом потрібно дивитися в майбутнє з оптимізмом. І крокуючи далі по шляху свободи і незалежності, маємо враховувати уроки і минулого, і помилки, допущені протягом останніх двадцяти років.

Розмову вів Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Маєток Ліпковських</b><br />Багатьох жителів цього та навколишніх сіл завжди хвилювала й інтригувала дана тема &ndash; своєю величністю,...
6 фото   
<b>Дошка пошани - 2013</b><br />&#160;Розпорядженням голови районної державної адміністрації М. Бурлаки від 25 липня 2013 року №265 «Про занесення на...
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
7 фото   
<b>У країні дитячих мрій</b><br />1 червня вся світова спільнота відзначає Міжнародний день захисту дітей. Саме з нагоди цього дня, відділами та...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Шелест Федір Терентійович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
До складу підпільних груп, кількість яких зростала, вступали все нові члени. В березні 1943 року для координації розгалуженої сітки підпілля та керівництва двома партизанськими загонами підпільний райком КП(б)У створив Раду на чолі в О. Р. Пилипчуком та партійне бюро у складі Н. Ферштендікера, К. О. Пустовойтова, Я. Ш. Таліса, О. Р. Пилипчука та Н. Т. Друзя. Через 51 комуніста бюро здійснювало... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Перші кроки до свободи - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення