Fridge magnet wooden gears

Філософ-природолюб із Шумилова

  • Подобається10Не подобається
  • 3 Серпня 2010 р

Його добре знають в селі та в усій окрузі.
Правда, коли запитаєш, як знайти Івана Григоровича Даценка, не кожен і відповість. Лише якщо нагадаєш, що чоловік цей має досить незвичне прізвисько – Верблюд, то односельчани одразу розкажуть, як пройти до його обійстя. Навіть маленькі діти знають, де хата дядька Верблюда – зовсім недалеко від Південного Бугу. Тут він, 67-річний пенсіонер, живе разом зі своєю нинішньою дружиною Лідією Іванівною. На іншому березі навпроти – Чернятська ГЕС і залізнична колія, що веде від Гайворона до Вінниці. Білі валуни на тихоплинному широкому руслі, мов отара овець, яка прибігла сюди на водопій. Тут тихо і спокійно, справжній рай.

Мальовниче місце приваблює відпочивальників, і кожен, хто хоч раз тут побував, обов’язково приїздить ще. Особливо після того, як поспілкується із навдивовижу веселим і мудрим земляком, залюбленим у природу і життя.
Для багатьох людей він дивак, людина, стиль життя якої не вписується у загальноприйняті правила. Який нормальний чоловік буде копати собі могилу та ще й на власному обійсті? Робить він це уже майже двадцять п’ять років. Причому, береться за лопату один раз у рік – на свій день народження – і заглиблюється в землю рівно на один штик. Правда, дощі та сніги роблять її мілкішою, але Іван Григорович на те лиш махає рукою: – А я й не поспішаю. Сподіваюся довго ряст топтати.
Правда, ще маю зробити собі домовину… Вже й матеріалу заготовив.
На запитання, що його наштовхнуло на це, відповів: – Колись давно приснився мені Григорій Сковорода, який порадив мені саме так готуватися до відходу в інший світ, щоб тим, хто мене хоронитиме, мали після моєї смерті якомога менше клопоту. Крім того, коли копаєш, добре думається про суть життя.
Прізвисько Верблюд не вважає для себе образливим, а швидше навпаки, таким, що привертає увагу багатьох. Дісталося воно йому ще в армії від генерала Толмачова, якого він возив на полювання і який якось спересердя порівняв свого водія із цією неквапливою твариною. А згодом наздогнало його це ймення і в Шумилові, селі, де прожив уже не один десяток літ, приїхавши сюди з Великої Стадниці, що під Вінницею. Працював же у пересувній мехколоні, з його участю споруджено чимало будинків у всьому районі.
…Жити в селі і не утримувати якоїсь живності неможливо. Іван Даценко з дружиною мають кіз, овець, свиней, велику кількість курей, гусей, качок… Є кілька собак, котів. Все це веселе товариство живе в мирі між собою. І всьому треба дати лад, тож вихідних Даценки не мають. А ще ж прилітають на подвір’я взимку великі зграї синичок, бо знають, що знайдуть тут поживу у годівницях, які зробив і розвісив по садибі господар(деякі міні-їдальні для птаства навіть триповерхові). Якщо ж господарі через якусь причину забувають покласти шматочки сала для пернатих, то синиці сердяться і нагадують про себе, б’ючись крильми у вікна хати.
Іван Григорович із захопленням розповідає, що взимку прилітають до них і лебеді, спокійно ходять по подвір’ю, без страху заходять до хати. Минулої зими було їх дуже багато.
Жили у Даценка цілу зиму і їжак, і навіть вужі… Мабуть, експресивним прізвиськом чоловіка нагородили не випадково. Бо ж верблюд – це велике і благородне дитя природи. Саме таким є і цей веселий філософ-природолюб, який живе в гармонії з навколишнім світом. Більше того, усіма способами прагне цей світ прикрасити. Коли сусід-недоброзичливець якось написав на нього скаргу, мовляв, порушує природоохоронне законодавство, перевіряючі виявили, що у Даценка не просто заклад неподалік річки, він дбає насамперед про належний тут порядок.
До речі, поетична назва закладу – «Конвалія» – не прижилася, відвідувачі її одразу перейменували на більш точну – «У Верблюда». Тож сам господар переробив вивіску. Він турбується особливо про те, щоб ніхто не порушував порядку. І боронь Боже насмітити на березі.
Щороку садить дерева, віддаючи перевагу березам.
Іван Григорович цікавий ще й тим, що він – багатодітний тато. Так життя склалося, що мав кілька дружин, які народили одинадцять дітей, двоє з яких померло. Всі інші вже дорослі, мають свої сім’ї, підтримують з батьком нормальні стосунки.
…Спілкуватися з Даценком – одна насолода. Після таких розмов традиційні погляди на світ і життя обов’язково зазнають коректур.
Найважливіше в його бутті – любити людей, світ, бути таким, яким тебе створила природа. Можливо, секрет того, що він ще й досі почувається молодим, полягає саме в його органічній єдності з природою.
Федір ШЕВЧУК.
с. Шумилів.
На знімку: Іван Даценко.
Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
34 фото   
<b>БАЛАНІВКА</b><br />БАЛАНІВКА &mdash; село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру...
15 фото   
<b>ВІЙТІВКА</b><br />Війтівко, Війтівко, Досвітняя зірко. Дягла ти на місто Вишивачок намиста. Війтівко, Війтівко, Подільська...
3 фото   
<b>Символ єдності держави</b><br />На Бершадщині урочисто відзначили День Соборності України. З нагоди 96-ої річниці проголошення Акту Злуки Української...
3 фото   
<b>Війтівка йде в ногу з часом</b><br />13 грудня цього року голова районної державної адміністрації Олександр Снігур з групою спеціалістів відвідав...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Віхренко Михайло Мефодійович (1901) 1901 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 23.04.45. Похов. с. Моравська, Чехо-Словаччина.

З історії Бершаді
Відновлені органи Радянської влади приділяли велику увагу нормалізації життя та налагодженню роботи установ міста. Були вжиті заходи, спрямовані на поліпшення санітарного стану міста і громадського харчування. Розроблено план відбудови промислових об'єктів, набору та відправки робочої сили на відродження шахт Донбасу. Силами місцевих лікарів у Бершаді для поранених солдатів і офіцерів... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Філософ-природолюб із Шумилова - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники