Fridge magnet wooden gears

Професія у спадок

  • Подобається0Не подобається
  • 14 Грудня 2014, 18:17

Ніби недавно кидрасівське господарство очолив В.М. Гумен, насправді ж було це у січні 1990 року.

Нестандартний керівник – так, або приблизно так, можуть відгукнутися про нього колеги, які його добре знають.

На нарадах у районі він запросто міг висловитися вголос про те, що думали інші, але мовчали.

– А це могло передатися мені від батька Миколи Пантелеймоновича, який очолив колгосп, коли йому виповнився 21 рік, і головував 17 років, – розповідав, усміхаючись, Віктор Миколайович. – Кажуть, батько теж не терпів і завжди говорив те, що думав.

Найважче у сільськогосподарському виробництві, на думку В.М. Гумена, коли немає робочої сили. Оскільки не вистачало тоді ні механізаторів, ні доярок, робочі дні йому доводилося розпочинати з ферми, де щоразу по дві-три групи корів були на роздої.
Але не з цього підрозділу почав наводити порядок, а, насамперед, поміняв усіх спеціалістів господарства. Згадуючи про це, тепер можна було б і дорікнути йому за настільки рішучі дії. Однак набрані при ньому головні спеціалісти трималися на посадах десятки років. Проблемою ж, згадував Віктор Миколайович, було те, що не завжди у їхньому селі було з кого обирати керівників середньої ланки. Коли не було такого, якого він хотів, бригадира механізаторів, який умів би працювати, так і не вдавалося підібрати його впродовж багатьох років.

Будь-хто замилується сьогодні загальним видом на Кидрасівку. Певна заслуга в тому є і В.М. Гумена. За його словами, при ньому побудували двоповерхове адмінприміщення, в якому тепер ФАП і сільська рада, будинки для спеціалістів, їдальню, фермські приміщення. Вкладалися кошти у дороги, і то був правильний курс на розвиток села, згадує він тепер.

Освоювати ж хліборобське ремесло він починав у рідній Бирлівці, де до служби в армії працював трактористом. Коли навчався в Уманському сільськогосподарському інституті, вже знав, якою ціною дається хліб. Пам’ятав про те, коли за направленням працював головним агрономом на Миколаївщині й у Голдашівці.

Як зумів завоювати довіру, як взагалі працівники могли терпіти керівника з таким характером? На це запитання Віктор Миколайович, усміхнувшись, відповів, що вони і тепер його терплять – бо знають, що вчасно отримають зар плату. Навіть коли з коштами було скрізь сутужно, він виплачував її без затримок, адже знав, що безплатно працювати не буде ніхто. А ще засвоїв правило: якщо доярка, механізатор, прийшовши вранці на роботу, застають там керівника господарства, більше нічого не треба. Ніщо не спрацьовує так, як особистий приклад.

Доказом, що його дійсно поважають, може бути і те, що саме у його фермерському господарстві тепер найбільше пайовиків. У нього працюють комбайнери з Голдашівки, механізатори з Романівки.

– Вони тримаються за мене, а я – за них, – розповідав В.М. Гумен про це з усмішкою. – Знаходиться робота і кидрасівчанам, які дійсно хочуть працювати.

Щодо невдач, то не обминають вони нікого. Коли виявили туберкульоз на фермі, зобов’язали вивезти всю велику рогату худобу з господарства. Але Віктор Миколайович швидко зорієнтувався і, порадившись із фахівцями, розвів гусей, щоб не пустували приміщення. Дарма, що дехто з колег тоді жартома називав його гусячим директором. Пух із них реалізовував на пухову фабрику і, розповідає, мав прибуток утричі більший, ніж інші на ВРХ. А коли фабрики не стало і почали ділити землю та майно, кажуть, тисячі голів гусей він роздав на паї, як і 350 бичків з відгодівлі, і півтори тисячі голів свиней.

– Можливо, і за це, – роздумує Віктор Миколайович, – люди по сьогодні кажуть мені щиро «добрий день».

Була пора, коли В.М. Гумен перестав ходити в район на наради. Як йому терпіли таке?

– Коли мене викликали у посівну або жнива, потрібно було витратити день. А у Кидрасівці цього робити не можна. Та ще й не завжди на них можна було почути щось корисне. Керівники району, напевне, це відчували, тому і терпіли.

Цікаво, що Віктор Миколайович з його активною життєвою позицією не раз обирався депутатом районної ради, не був, за його словами, поміченим у політичних інтригах. Однак він і досі запевняє: якби тепер порядок був хоча б таким, як колись, достаток мали б усі. Землю ж, на його думку, взагалі треба було залишити у державі, а не ділити. Було б за рахунок чого зарплати підвищувати, а на прибуток нехай би будувалися хоча б дороги. Нині ж залишилася держава «голою».

Робота, життєві ситуації обов’язково залишають слід на здоров’ї людини. Особисто йому ще і до сьогодні часом не дає спокою те, що коли топилися підлітки на ставку, зумів врятувати лише одного – іншого вже не знайшов у воді.

Учора В.М. Гумен відсвяткував своє шістдесятиріччя.

Життям своїм, каже, задоволений. Мовляв, сам Бог нагородив такою дружиною, як Катерина Семенівна, з нею у парі вже 37 років. Син працює прокурором у Генеральній прокуратурі, дочка – у суді.

Радують дідуся і бабусю двоє онуків.

Цікаво, що син, ознайомившись із господарством батька, здобуває тепер ще й агрономічну освіту. І хто знає, чи не має на меті продовжити династію Гуменів-хліборобів.

Якщо все рахувати, не переставав жартувати Віктор Миколайович, то професія керівника у нашому роду взагалі передається у спадок, бо до війни очолював господарство і Пантелеймон Захарович – його дід.

Тож побажаймо ювілярові, щоб і надалі його рід не залишала традиція вирощувати врожаї. І нехай ще довго це вдається особисто йому.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Свято сили, краси і здоров’я</b><br />У другу суботу вересня на стадіоні «Колос» у Бершаді проведено районну спартакіаду «Здоров’я», приурочену до Дня...
2 фото   
<b>Нарада з питань газифікації району</b><br />Голова районної державної адміністрації Олександр Снігур 28 серпня 2012 року провів чергову робочу нараду щодо...
2 фото   
<b>Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна</b><br />&rdquo;Ви якою мовою говорітє? &mdash; 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка...
4 фото   
<b>У всіх навчальних закладах району пролунав перший дзвінок</b><br />У всіх навчальних закладах району пролунав перший дзвінок, який закликав учнів до школи: кого вперше, а для кого цей...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Герасименко Йосип Дем'янович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.05.44.

З історії Бершаді
У квітні—травні 1920 року в районі Бершаді йшли запеклі бої з бандами Тютюнника. В кінці квітня петлюрівці захопили місто і вчинили жорстоку розправу над радянськими людьми. Частини 45-ї дивізії і, зокрема, кіннотники Г. І. Котовського визволили Бершадь від ворогів. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Професія у спадок - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники