Fridge magnet wooden gears

«Пером гострим буду бити, хіба що загину…»

  • Подобається0Не подобається
  • 7 Вересня 2012, 09:00

Таке сміливе кредо мав мій земляк, якого ми знаємо, як партизанського поета. І, звичайно, більше звертаємо увагу на його творчість й молоду відважність. А в тіні залишається характер, темперамент, а головне – оригінальність неординарної людини, творчої особистості з небанальними поглядами. Цього хлопчину звали Андрій Манзій, а народився він в Осіївці. У місцевій школі є стенд, який розповідає про його життя.

«17 лютого. … Багато передумав про своє злиденне, огидне і бездіяльне життя. Щось читав би, але де дістанеш в селі книжку?». Це витяг із щоденника, датованого 1942-им роком. За цими словами, мабуть, так званий «піднесений смуток»: наявна складна ситуація, але є її здорове усвідомлення. Як не дивно, тримався хлопець з усіх сил: «14 лютого. Пишу олівцем.

Чорнило замерзло. В моїй сім’ї починається голод. Я вже цілий тиждень ледве ноги пересуваю». Про ситуацію в селі він пише, що «все твориться, як у віршах Шевченка».

Коли Андрій закінчив сьомий клас, нашу землю окупували вороги. У підпілля пішов, коли учитель Корній Бойчук підбирав собі надійних помічників. Збирав зброю, розклеював листівки, був зв’язківцем. І, як справжній поет, потайки писав вірші. Був арештований, після чого сміливо змінив перо на рушницю. Тільки мамі передав: «Вибачте, мамо. Такий момент наступив. Я йду до тих людей, що вміють з ворогом відверто говорити». Перестало битися молоде серце в бою, коли наші визволяли село Камінна Криниця Одеської області. Наш земляк загинув геройською смертю.

Писав Андрій, аби заспокоїти душу. То буває так у творчих людей: одним треба виговоритись, іншим– виписатись. У віршах прагнув відобразити наболіле – горе людей, ненависть до ворога і вогник надії на щастя. Певно, до останньої теми належав так і ненаписаний вірш «Сонячна країна».

Автор встиг дати тільки заголовок, але втілення на папері твір так і не дочекався…

* * *

Творчість Андрія привертала увагу й у роки його життя. Вірш про близьку перемогу підпільники вручну розмножили і порозклеювали по базарах Усті та Великої Киріївки. А скромний хлопчина на те занотував у щоденнику: «Похвал не бажаю. Почув би лиш я: немає фашизму, вільна земля».

Якби була можливість взяти в поета інтерв’ю, я б запитала, звідки стільки віри, надії і любові? Як навчитися собі так ВІРИТИ і знати – не дарма. Тому, перш за все, мусимо шанувати пам’ять Андрія за це. Він назавжди залишився для нас юним. І ми знаємо, що без твердої віри в себе, у перемогу, він не писав би…

Юлія ТОДОРЕНКО, студентка факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Я. Франка


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
3 фото   
<b>«Звучать Шевченкові слова»</b><br />Під такою назвою з нагоди святкування Шевченківських днів в Україні в читальній залі Бершадської ра йон ної...
4 фото   
<b>Проблеми освіти, кадрові питання</b><br />Більше місяця минуло відтоді, як Михайло Бурлака був призначений головою райдержадміністрації і склав повноваження...
11 фото   
<b>ГЛИНСЬКЕ</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Красносілка
Щербатюк Антон Петрович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 29.12.41. Похов. с. Гамово, Белевський р-н, Тульська обл.

З історії Бершаді
Соціалістична перебудова сільського господарства тривала. Крім раніше створених кооперативних об'єднань селян, у березні 1928 року виникає ТСОЗ «Геть злидні». З метою зміцнення невеликих господарств, кращого використання знарядь виробництва в районі створили чотири кущові об'єднання колективів, з машинно-хінними станціями у кожному. В самій Бершаді колективи об'єдналися в кущ у складі трьох... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Пером гострим буду бити, хіба що загину…» - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники