Fridge magnet wooden gears

ДРУЖИТИ З НАУКОЮ

  • Подобається1Не подобається
  • 29 Серпня 2005, 11:55

У дні помаранчевої революції я була на Майдані разом з усією родиною. І нині як ніколи відчуваю, що новій владі потрібна підтримка народу. Кожна людина має спитати у самої себе: «А що я конкретно зробив, щоб жилося у країні краще?» З таким запитанням і я звернулася до самої себе і хочу коротко про це розповісти.
У 1949 році за направленням Київського технологічного інституту харчової промисловості я приїхала в Бершадь, де почала працювати на спиртзаводі інженером-технологом. На моїх очах завод нарощував потужність, приростав новими цехами. Формувався працелюбний, згуртований колектив, якому під силу були будь-які завдання. Одним із перших у країні завод отримав звання «Підприємство високої культури виробництва», а згодом як знак особливих досягнень – перехідний Червоний прапор на вічне зберігання. Як технічний керівник я постійно дбала про оновлення виробництва,
впровадження нової техніки і технологій. Особливу увагу звертала на зв’язок виробництва з наукою. Це тривало протягом усієї моєї роботи на підприємстві. Тож коли у вересні 1999 року перестала працювати на підприємстві, мій вибір, чим займатися, щоб приносити користь, був однозначний – це наука.
Мене турбує доля спиртової галузі, яка працювала на 30 відсотків своєї потужності. Поки ще існували всі спиртові заводи, потрібно було шукати вихід. Найкраще було б налагодити втрачені експортні можливості. Але час був утрачений. За роки незалежності майже всі колишні республіки СРСР побудували свої спиртові заводи. Другий шлях був у доповненні до виробництва спирту організації виробництва інших харчових продуктів із зерна. Шляхом ретельного пошуку у наукових працях, користуючись особистим досвідом практика-виробника, я зупинилась на харчовому продукті, який ми потім назвали крохмальною патокою-екстрактом (КПЕ). Отримані мною попередні зразки цієї продукції були обнадійливі і я зі своєю ідеєю звернулася до керівництва концерну «Укрспирт», де моя пропозиція знайшла підтримку.
Протягом трьох років група вчених Національного університету харчових технологій (НУХТ) проводила науково-дослідну роботу по розробці технології отримання із зерна нового харчового продукту. У 2003 році були виготовлені зразки і розроблена технічна та юридична документація, необхідна для виробничого запровадження. Розроблено гнучку технологію виробництва і спирту, і КПЕ залежно від потреб ринку. При цьому перехід з виробництва спирту на КПЕ і навпаки здійснюється протягом кількох годин, практично без зупинки виробництва.
Перші промислові партії КПЕ були виготовлені на Київському заводі солодових екстрактів. Науковці вважають, що КПЕ можна використовувати нарівні з аналогом – крохмальною патокою – у кондитерському, хлібобулочному виробництві, а також при виготовленні напоїв, джемів, варення, консервів, у тютюновому виробництві і т.д. Крохмальна патока застосовується також у шкіряному, ферментному, парфумерному та інших виробництвах. До речі, прості цукри (глюкоза, мальтоза), що входять до складу КПЕ, за висновками світової науки, є кориснішими, ніж складні цукри (з буряків, тростини).
Собівартість КПЕ очікується нижчою за рахунок того, що сировина – зерно – дешевша, ніж кукурудзяний крохмаль. Поліпшаться основні економічні показники – товарна продукція, прибуток. Наукові роботи по цій темі повинні продовжуватися, бо ця продукція має вийти на світовий рівень.
Викладене мною свідчить, що є перспектива збереження спиртової галузі, яка виробляє із щорічно оновлюваної сировини екологічно чисте пальне і в разі впровадження виробництва КПЕ корисні для людини продукти харчування. Уже зараз спирт використовується як нетрадиційне пальне для автотранспорту (Бразилія), а також входить до складу біопального, сировиною для якого є ріпак.
Звичайно, мене турбує і доля Бершадського спиртзаводу, на якому я пропрацювала півстоліття, вкладала у нього свої знання і творчу працю. Впевнена, що в умовах конкуренції виживе той завод, який наполегливо і планомірно оновлюватиме свої основні фонди на основі нових наукових розробок, передової техніки і технології. Застій у цьому питанні – це смерть для виробництва. Дуже шкода, що в останні роки майже не працює горілчаний цех, який мав виробляти нові види горілок, розроблених науковцями. Перша така з назвою «Анталь» була успішно виготовлена у 1999 році і досі користується попитом. Кажуть, що після неї не болить голова. Зараз у НУХТ закінчується розробка нової горілки з лікувально-профілактичною дією. У її складі, поряд з іншими інгредієнтами, вітамін В6, який за висновком австралійських вчених, поліпшує пам’ять, звичайно, при дотриманні культури вживання алкогольних напоїв. В разі реалізації не спирту, а горілки, прибуток збільшується на 25 відсотків.
Впровадження у виробництво КПЕ у цеху концентрату квасного сусла у періоди, коли нема реалізації квасу, є також вигідним для підприємства, бо забезпечує роботу цеху протягом усього року, при цьому також не заморожуються близько 0,5 млн. грн. обігових коштів.
Ще одна пропозиція – організація виробництва ячмінного солоду на базі бездіючого солодового цеху. Це дасть нові робочі місця і значний прибуток. Добудувати солодосушарку, таку, як завод побудував на нині діючому солодовому цеху пивзаводу, могли б працівники заводу, яким під силу така робота.
У майбутньому для організації такого безвідходного виробництва на території існуючої бардороздавальної станції потрібно створити цех по виробництву сухих коренів для тваринництва. Перевезення барди, у якій 90 відсотків води, призведе до подорожчання продуктів тваринництва.
Користуючись нагодою, звертаюсь зі словами вдячності нинішньому колективу заводу, а також пенсіонерам за ті щасливі роки, які я провела з цими чудовими, душевними та чуйними людьми. Бажаю всім здоров’я та успіхів у нелегкій праці на благо нашої рідної України.
Мірра ВЕРХГРАДСЬКА,
колишній
головний інженер
спиртзаводу.

Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
4 фото   
<b>Найбільше наше багатство</b><br />Минулої суботи у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Байда Максим Захарович (1923) 1923 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Проте дальший розвиток певною мірою гальмувався невеликими розмірами господарства. Щоб краще організувати працю, повніше використати техніку й кадри, в 1950 році бершадські колгоспи ім. Ворошилова, ім. Будьонного, «П'ятирічка за 4 роки» об'єдналися в одне господарство — ім. Будьонного. Згодом до новоствореного господарства приєднався колгосп с. Бирлівки. Новий колгосп назвали ім. Леніна. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ДРУЖИТИ З НАУКОЮ - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники