Цей метод дає змогу на ранніх строках вагітності діагностувати вроджені вади різних органів і систем плоду, своєчасно ставити питання про її переривання. Кожній жінці рекомендоване обов'язкове 3-4-х кратне УЗД та при потребі лікаря в різні строки. При дослідженні в 10-14 тижнів вагітності визначаються життєдіяльність плоду, їх кількість, уточнюється термін вагітності і т.д.
У 18-22 тижні основна увага звертається на анатомічні особливості будови плоду, його розміри, наявність вад розвитку. Крім звичайного УЗД, для виявлення аномалії мозку, серця, плаценти високоінформативним є застосування методу кольорової доплерографії. На 30-34 тижні вагітності ехографія спрямована на уточнення анатомічних і функціональних особливостей плоду, аналіз стану систем його життєзабезпечення (серце, плацента, пуповина, оболонки), для вироблення тактики ведення пологів. Наявність грубих, несумісних з життям анатомічних вад, є підставою для рекомендації про переривання вагітності.
УЗД застосовується для діагностики гінекологічних захворювань: фіброміоми матки, кісти яєчників, запалення жіночих статевих органів та діагностики ранніх строків вагітності. У районі проводиться дослідження щитовидної залози для діагностики гіпотіреозу та зобу, молочних залоз. Воно дає змогу розпізнати різні форми доброякісних пухлин та початкові форми злоякісних захворювань.
Людмила ШАПРИНСЬКА,
лікар акушер-гінеколог, кандидат медичних наук.
м.
Бершадь.