Найпростіші справи видаються нездоланними, а невеличкі проблеми – розміром із слона. Надзвичайно тяжко приймати рішення, мучить немотивоване відчуття провини. Вранці хворі на депресію дуже тяжко прокидаються і встають із ліжка, хоча в інших, навпаки, можливе безсоння і прокидаються вони дуже рано. У разі тяжкої депресії можуть з'являтися думки про самогубство, безцільність життя. Це дуже небезпечний момент, потрібно відразу звертатися до фахівця.
Суїцидні плани у хворих на депресію прогресують у геометричній прогресії – від першої кволої думки про те, чи варто жити, до чіткого плану самогубства може минути зовсім небагато часу. Усі стримувальні чинники – етичні, релігійні, соціальні – відходять на другий план.
Тому навіть поодинока згадка про самогубство не повинна пройти непоміченою, відразу потрібно звернутися по допомогу до фахівця.
Лікують депресію медикаментами і психотерапією.
Хворий завжди повинен мати вибір. Проте варто врахувати й те, що у разі тяжких форм депресії без ліків не обійтися.
Стандартний курс лікування сучасними антидепресантами триває 4-8 тижнів, однак значне поліпшення настає вже за 2 тижні. Психотерапевтичне лікування, яке спрямоване на більш глибинні механізми виникнення депресії, триває значно довше. Його застосовують також з метою профілактики. Є «талановиті» пацієнти, які здатні досконало аналізувати власні відчуття, – вони відчувають наближення депресії задовго до того, як вона почне вдиратися в їхнє життя, і, звичайно, їм легше допомогти.
Олександр ЯЦЮК, лікар-психіатр Бершадської ЦРЛ.