Fridge magnet wooden gears

ЧОМУ ЗАМОВКАЮТЬ ДУХОВІ ОРКЕСТРИ?

  • Подобається3Не подобається
  • 14 Листопада 2007, 19:25

Кого з нас не полонила у дитинстві неповторна мелодія духового оркестру, без якого не обходилося жодне свято. Як винагорода сприймалася найменша можливість постояти поряд з музикантами чи попасти в число везунчиків під час їхньої гри в оркестровій ямі клубу.
Все це відчув особисто, як і ту гордість, коли п’ятикласником став учасником одного з кращих духових оркестрів району.
Скажете, ностальгія за юністю? Можливо. Але спілкуючись зі своїми ровесниками, не кажучи вже про старших, зустрів цілковите розуміння неабиякої ролі духової музики в житті людини. Пригадую розповідь ветерана війни про те, коли під час запеклого бою з фашистами, вже будучи непідвладними наказам командира, всі піднялися в атаку зачувши марш „Прощання слов’янки” у виконанні невеличкого оркестру.
А хіба не нуртувала душа в багатьох людей нині середнього і старшого віку, зачувши чудові вальси „На сопках Маньчжурії” чи „Амурські хвилі”? А як прекрасно звучать у виконанні духового оркестру народні мелодії?..
На жаль, все це поступово відходить в минуле, а нинішня молодь сповідує іншу музику. Навіть в селах, де особливе сприйняття духової музики, такі оркестри вже рідкість. А про районні фестивалі годі й думати.
Саме такі думки зародилися після чудового виступу флоринського духового оркестру на нещодавньому творчому звіті Бершадщини в обласному центрі. Тож привітавши з успіхом його керівника, справжнього знавця та цінителя духової музики, талановитого педагога Олександра Дунаєвського, задав і питання, винесене в заголовок.
– Раніше духова музика була в пошані, – згадує Олександр Степанович, – а ми, викладачі, не встигали навчати дітей та ще й керували окремими оркестрами у великих трудових колективах. Не було жодного районного концерту, де б не виступав зведений духовий оркестр під керівництвом Івана Івановича Мазуркевича, а районні фестивалі таких оркестрів проводилися регулярно. Однак наприкінці 80-х податківці оголосили духовикам війну, вимагаючи плати за патент, який давав право грати на весіллях. Поступово на таких торжествах стала переважати естрадна музика. Втратили тоді й інтерес до духових оркестрів і керівники та влада. Тож дійшло до того, що в багатьох селах вони зникли. Пригадую момент, коли помер наш колега, директор будинку культури в П’ятківці – ми ледве зібрали невеликий оркестр, щоб провести його в останню путь.
– То Ви вважаєте, що у духових оркестрів немає майбутнього? – запитав прямо.
– Навпаки. Думаю, що мода на фонограми пройде, і коли люди житимуть краще, то й в музиці знатимуть толк. Місця під сонцем вистачить і танцюристам, і хоровим колективам, і співакам, і духовикам. Прикладом цьому може слугувати і наш духовий оркестр, створений 1,5 року тому за ініціативою та при підтримці Флоринського сільського голови Василя Івановича Нікітчука. Коли ми виступаємо на сцені нашого сільського будинку культури, то нам аплодують всі без винятку. В нашому колективі грає і бізнесмен Василь Синявський, і водій товариства Микола Цимбалюк, і цілі династії – батько і два сини Музиченки та інші.
Приємно, що нас скрізь тепер запрошують, особливо подобається виступати в парку міста Бершаді на прохання міського голови Михайла Івановича Кольченка. Саме завдяки цим двом керівникам територіальних громад ми отримали можливість виступити на обласній сцені.
Приємно було слухати людину, яка попри несправедливості та негаразди не розчарувалася в своїй діяльності. Його наслідують інші колеги, не рідко на голому ентузіазмі. Саме тому ще не затихли духові оркестри в Усті, Баланівці, Яланці, Красносілці та інших селах району, хоч в багатьох з них їх вже не чути. Хіба що справді – запросять звідкілясь на похорон.
І все ж не покидає надія, що й надалі скрізь звучатимуть оркестри – коли святково-весело, а коли й траурно-величаво. Тож хіба така музика не має права на життя?
Павло БАЙДАЛЮК.

Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Лікарі - від Бога. А реформи - від лукавого</b><br />Голова райкому профспілки працівників АПК Яків Черватюк у свій час чимало років працював у Дяківці, тому добре...
3 фото   
<b>Голова Бершадської райдержадміністрації вивчає проблеми села</b><br />9 березня 2011 року голова райдержадміністрації Олександр Снігур відвідав одне з найвіддаленіших сіл району &ndash;...
5 фото   
<b>Влада для людей, а не люди для влади</b><br />Голова обласної державної адміністрації Микола ДЖИГА позавчора побував у нашому районі. Хоч програма перебування була...
2 фото   
<b>Футбольне свято в Бершаді</b><br />15 жовтня проведено спортивне змагання, присвячене святу Покрови Пресвятої Богородиці, Дню захисника України, Дню...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Дігтяр Давид Янкельович (1921) 1921 р., єврей, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Робітники й селяни не припиняли боротьби: готувались нові виступи. Для їх організації в січні 1919 року Бершадський підпільний ревком створив партизанський загін з жителів Бершаді та сусідніх сіл. Командиром призначили голову ревкому В. Кривоходкіна, а комісаром — П. Соболевського. Внаслідок переможного повстання в лютому 1919 року в Бершаді відновлено Радянську владу. Народна влада... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЧОМУ ЗАМОВКАЮТЬ ДУХОВІ ОРКЕСТРИ? - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники