ПРАВДА ПРО ТРАГЕДІЮ – ЗАСТЕРЕЖЕННЯ НА МАЙБУТНЄ

 • Подобається8Не подобається
 • 27 Травня 2008, 19:10

Сімдесят п'ять років тому український народ став жертвою неймовірно страшного злочину – Голодомору. Трагедія, організована державою, у 1932-1933 роках, за підрахунками, забрала життя від 7 до 10 мільйонів українців, серед яких третина – діти. Радянська влада свідомо занижувала її масштаби. Наше покоління має спокутувати своє безпам'ятство і незнання (хай навіть і не зумисне) всієї правди про голод 33-го в Україні. Нині, коли всі наші прагнення спрямовані на розбудову правової, демократичної незалежної української держави, ця правда має стати унаочненням того, що ніколи не повинно повторитися, – застереженням до вияву будь-якого волюнтаризму, будь-якої сваволі щодо власного народу.
З метою гідного вшанування пам'яті жертв і постраждалих від голодоморів та політичних репресій в Україні, відновлення історичної справедливості, розроблено та втілено у життя низку заходів. Зокрема, при райдержадміністрації створено координаційну раду з підготовки та проведення на Бершадщині 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні. Очолює її голова РДА С.Л. Шульц.
Активізовано роботу з даного питання у навчальних закладах. Організовано проведено два етапи Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт "Голод
1932-33 рр. Україна пам'ятає", в якому взяли участь учні та учителі Бершадських, Джулинської, Кидрасівської, Осіївської, Поташнянської, П'ятківської, Тернівської, Устянської, Шляхівської, Яланецької ЗОШ. Науково-пошукові роботи, написані на основі свідчень очевидців та власних досліджень, відзначаються змістовним наповненням, оригінальністю. На їх основі було створено відповідний районний проект.
У рамках краєзнавчої акції "Колосок пам'яті" розроблено графік проведення туристсько-краєзнавчих та пошуково-дослідницьких експедицій. Її учасники вивчають події і факти Голодомору під час навчальних занять та виховних заходів, проводяться краєзнавчо-дослідницька робота, зустрічі із жертвами та свідками трагедії, записуються та документуються їхні спогади та свідчення, збирається ілюстрований і друкований матеріал, який використовується у навчально-виховному процесі та поповнює експозиції музеїв навчальних закладів. На основі зібраних матеріалів створюються рукописні "Книги скорботи" спогадів жертв та свідків Голодомору. У ЗОШ району пройшов тиждень пам'яті жертв Голодомору, в ході якого проведено конкурси малюнків, учнівських прозових та поетичних творів, тематичні лінійки та уроки, створено куточки пам'яті жертв Голодомору.
В районному краєзнавчому музеї функціонує постійно діюча експозиція "Голодомор 1932-33 рр. на Бершадщині", яку відвідали майже 20 тис. чоловік. Крім того, було організовано 5 виставок "Забуттю не підлягає", "Злочин" в музеї і поза його межами. Працівниками музею проведено конкурс рефератів на тему Голодомору, в якому взяли участь учні шкіл та студенти медколеджу, а також 99 екскурсій, з них 37 – тематичних, для учнів, студентів та дорослих.
В бібліотечних установах району нараховується 368 книг, які мають науково-популярний, художньо-публіцистичний, документальний зміст про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні. В 2007-2008 рр. надійшло ще 13 видань. Як в районній, так і в сільських бібліотеках, книги доповнюють папки-досьє, де зібрані матеріали про роки Голодомору, що були надруковані в періодичній пресі.
25 сільських бібліотек району зібрали і записали спогади очевидців Голодомору. Бібліотеки Баланівки, Березівки, Кошаринець, Красносілки, Крушинівки, Маньківки, П'ятківки, Серебрії, Сумівки, Тирлівки, Чернятки склали бібліографічні списки з історії свого населеного пункту, де вміщено матеріали з книг, газет і журналів про голод на Бершадщині. Районною бібліотекою теж готується бібліографічний список літератури "Скорботний 1933 рік на Бершадщині".
В бібліотеках оформлялись книжкові виставки, які включали довідкові, архівні матеріали, документи про жертви Голодомору, для різних вікових категорій проводяться години пам'яті "Найчорніший час в історії України", години скорботи, коментовані огляди літератури, фотоматеріалів, документів.
Торік відбулась презентація книги "Голод та Голодомор на Поділлі 1920-1940 рр.". Готується до друку регіональна книга пам'яті жертв Голодомору, інформацію до якої збирають пошукові групи, у складі яких громадські активісти, вчителі історії, працівники виконкомів рад, відділу з питань внутрішньої політики РДА.
Координаційною комісією, створеною розпорядженням голови райдержадміністрації, розглянуто та ініційовано питання демонтажу пам'ятників, перейменування площ та вулиць, назви яких суперечать українській національній ідеї, пов'язані з комуністичним режимом. Ще в листопаді-грудні 2007 року райдержадміністрацією було рекомендовано розглянути дані питання на засіданнях виконкомів міської та сільських рад. 17 сільських громад винесли питання про перейменування вулиць на виконкоми і згодом затвердили ці рішення на сесіях (Баланівська, В.Киріївська, Кидрасівська, Кошаринецька, Поташнянська, П'ятківська, Тернівська, Тирлівська, Яланецька сільські ради та інші). 9 сільських рад розглядали питання про перейменування вулиць на виконкомах, але на сесіях поки що ці рішення не затверджено. Яланецька сільська рада прийняла рішення про перейменування вулиць, але на даний час рішення сесії призупинено.
В єдиному селі – Серединці назв вулиць та пам'ятників, які б мали відношення до осіб чи подій Голодомору, немає. Посадові особи та депутати органу місцевої влади тут прийняли відповідні рішення ще кілька років тому, не чекаючи вказівки зверху, що і як їм робити.
В Бершаді вирішення питання перейменування вулиць і демонтажу пам'ятника Леніну рішенням сесії відклали для подальшого вивчення. Навіть у центральній частині міста можна робити екскурс в історію колишнього Союзу. Що може бути красномовнішим, ніж назви вулиць: Червоноармійська, Радянська, Комуністична, Котовського, Дзержинського, Урицького, Якіра… А трохи далі від центру, іноді складається враження, що потрапив до кадрів фільму "Іронія долі, або з легкою парою": 50 років СРСР, 50 років Жовтня, 50 років ВЛКСМ, Леніна, Свердлова, Комунарів та інші. Також залишені питання перейменування до подальшого вивчення в селах Війтівці та Тернівці.
У Осіївці і Шляховій на сесіях прийнято рішення вулиці не перейменовувати. Мабуть, в цих населених пунктах не народжувались та не проживали герої Великої Вітчизняної війни чи герої праці, якими гордиться кожен житель цих сіл. Хочеться наголосити: перейменування вулиць не потребує значних коштів для сільських рад, а населення взагалі не нестиме ніяких витрат.
На сьогодні в районі вже перейменовано загалом 81 вулицю. Найбільше з них перейменовано в Поташні – 8, Ставках – 11, Джулинці – 20. Лише по одній вулиці перейменовано в П'ятківці та М'якоході.
В Бершадському районі на державному обліку перебуває 155 пам'яток, з них 38 – пам'ятки археології, 82 – історії, 17 – монументального мистецтва, 18 – архітектури і містобудування. До управління культури і туризму облдержадміністрації відправлено подання про вилучення з Державного реєстру нерухомих пам'яток Вінницької області 10 пам'яток монументального мистецтва Бершадського району, які виготовленні з нетривкого матеріалу, не мають художньої цінності, є тиражованими копіями, знаходяться в аварійному стані, як об'єкти туристично-екскурсійного відвідування не придатні. Це якраз всі пам'ятники, що відносяться до комуністичної епохи, які було рекомендовано РДА до перенесення чи демонтажу.
Майже в кожному населеному пункті встановлено хрести, пам'ятні знаки та пам'ятники в знак тих страшних подій 1932-1933 років. У Тернівці встановлено пам'ятник жертвам Голодомору в центрі села. Також вони встановлені в Бершаді, П'ятківці. Замовлено пам'ятники сільськими радами Голдашівки і Лісничого. Заплановано встановлення меморіальної плити в М'якоході, виготовлено пам'ятники в Сумівці та Джулинці, але теж ще не встановлені.
Прикро, але в Війтівці поки ще не встановлено ні хреста, ні пам'ятного знака для вшанування жертв Голодомору. Тут немає ні політичних, ні депутатських амбіцій, тут є безвідповідальність посадових осіб.
Ми не маємо права знехтувати уроками минулого!
Перед пам'яттю жертв Голодомору мусимо стати чистішими і чеснішими, завжди пам'ятати про відповідальність влади перед своїм народом. Ми повинні нарешті дізнатися правду про цю трагедію, аби не допустити її повторення у майбутньому.
Олег КРАВЧУК,
заступник голови
райдержадміністрації.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
48 фото   
<b>ШЛЯХОВА</b><br />
5 фото   
<b>Театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік»</b><br />Три головні зимові свята приходять разом у кожен дім &ndash; чи не найбажаніші для кожного українця, адже саме вони...
2 фото   
<b>Маршрутами пам'яті</b><br />Так склалося, що того дня збіглися дві вагомі події &ndash; міжрайонний автопробіг, присвячений 66-ій річниці Великої...
3 фото   
<b>Тирлівці - 280 років!</b><br />Людно було минулої п’ятниці у Тирлівському будинку культури. Величне свято у чарівній тирлівській місцині, родині, з...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Мазуренко Петро Кіндратович (1911) 1911 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Горіла земля під ногами окупантів. Група К. О. Пустовойтова спалила на залізничній станції до тисячі тонн сіна, заготовленого для коней румунських військ, група В. М. Глущенка вивела з ладу 64 трактори, знищила понад 400 тонн пального, сховала 12 розібраних тракторів, які після приходу частин Червоної Армії полагодили. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

ПРАВДА ПРО ТРАГЕДІЮ – ЗАСТЕРЕЖЕННЯ НА МАЙБУТНЄ - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення